Jak poznat falešné Pokémon produkty?
Před koupí (před rozbalením)
Ještě, než se rozhodnete jakýkoliv produkt zakoupit, prostudujte si tyto body a vyvarujete se tím koupě falešného - bezcenného - produktu.
- Cena
- Mezi první, nejsnadněji rozpoznatelné prvky patří cena (boosteru). Průměrná cena jednoho boosteru je cca 115 Kč, v případě nějakých akcí může klesnout i pod 100 Kč, ale nikdy neseženete žádný originální booster pod 50 Kč. Nejčastěji tyto falešné produkty naleznete ve večerkách a vietnamských prodejnách.
- Vzhled boosteru
- Originální booster jsou téměř "nacpané k prasknutí" a moc místa okolo obsahu není. Ty falešné tam velmi volně "plandají".
- Originální booster nikdy nemá na okrajích zoubky.
- Originální booster má grafiku přesně uprostřed.
- Jazyk
- Většina falešných boosterů není v angličtině, oblíbené falešné boostery jsou zejména Španělské. Jinak jsou jazykové mutace v pořádku a boostery mohou být např. i německé a budou originální. Nejcennější ze sběratelského hlediska jsou samozřejmě japonské a anglické.
- Místo nákupu
- Jak již bylo zmíněno, určitě boostery (a nejen ty) nekupujte v různých večerkách a stáncích, vždy si vybírejte spolehlivého prodejce. Určitě se nemusíte bát na místech jako jsou:
- kamenné prodejny: JRC (smarty.cz), alza.cz, Knihy Dobrovský, Bambule, atd.
- internetové obchody: vesely-drak.cz, konzoliste.cz, tlamagames.cz a samozřejmě tento obchod,
- Jak již bylo zmíněno, určitě boostery (a nejen ty) nekupujte v různých večerkách a stáncích, vždy si vybírejte spolehlivého prodejce. Určitě se nemusíte bát na místech jako jsou:
Po koupi (po rozbalení)
- Pokud po rozbalení nenajdete navrchu QR kód pro hru Pokémon Trading Game Online, nemusíte už dál pokračovat. Booster není oficiální.
- Pokud booster rozbalíte a aplikujete známý rituál první čtyři karty dospod, musíte po otočení balíčku karet vidět kartu energie (případně černobílou V STAR kartu).
- Netýká se edice Scarlet & Violet.
- Karty musí být otočené všechny jedním směrem.
Výměna a prodej "kusovek"
Výměna karet je základní myšlenkou této hry, takže to určitě k celé hře patří. Jen je třeba si pečlivě zkontrolovat, co si kupuji (vyměňuji). Po celé ČR se konají Pokémon burzy, a to je zrovna to místo, kde jsou tyto výměny nejbezpečnější. Nikdo z přítomných by si netroufl, prodat Vám falešnou kartu. Na místě bývá i odborník na falešné karty, takže tam skutečně se není čeho bát. Nicméně provést alespoň základní kontrolu karty by měl umět každý.
- Zadní strana karty
- Pokud máte u sebe i zaručeně originální kartu a dáte je vedle sebe, většinou poznáte rozdíl na první pohled/omak. Falešné karty působí na omak jako kus tenčího kartonu a barvy jsou vybledlé nebo naopak až přehnaně kontrastní. Nejlépe se to pozná na modrém rámečku karty, který musí být vždy jednoznačně rozpoznatelný a ze všech stran stejně široký - vycentrovaná karta*. Pozor, jednotlivé edice mohou mít barvu rámečku lehce rozdílnou!
- Pokébal na zadní straně má unifikované barvy, je ostrý a uprostřed. pokud míček září anebo naopak je vybledlý.... je něco špatně...
- U druhého příkladu jsou sice barvy víceméně v pořádku, ale na okrajích je vidět karton.
- Přední strana karty
- Zde platí stejná pravidla, jako u zadní strany, jen zde není modrý rámeček, ale karta by měla být vycentrovaná*.
- Falešné V a V MAX karty se obvykle lesknou více, než je zdrávo.
- Písmo je rozostřené.
- Na kartách mohou být překlepy, velmi oblíbené je slovo Pokémon, kde místo é je obyčejné e.
- Zkontrolujte, zda daná karta vůbec existuje - např. na www.cardmarket.com, kde naleznete všechny existující karty.
- V pravém booster balíčku je zpravidla 8 + holo + dražší karta s hvězdičkou. V neoriginálním boosteru těchto lesklých bude asi více - jsou větší lákadlo pro děti, ale jsou úplně k ničemu.
- pokud najdete V STAR, V MAX, Rainbow nebo full art kartu, tak její blyštivá místa budou z karty jakoby vystupovat. nebudou ploché. Na kartě může být i vroubkování.
Jak ještě zjistit falešnou kartu, ale co radši nechcete zkoušet?
- Ohyb - pravá karta se po zmáčknutí opět narovná a pruží, zatímco falešná se většinou zlomí.
- Roztržení - pokud roztrhnete padělek, papír bude klasika bílý karton. Pokud roztrhnete pravou kartu, tak pruh podél roztržení bude lemovat černá rýha - přesněji černá čára inkoustu.
*Někdy se může stát, že i originální karta je špatně vycentrovaná. Někdy to může, stejně jak u poštovních známek, přidat na hodnotě, jindy zase naopak. Ale je to rarita.
Brožura "Jak poznat a proč nekupovat falešné Pokémon karty" ke stažení zde. (Aktualizováno 6.4.2023)